Nordic Council session in Copenhagen 2021.

Journalister och journaliststuderande, se hit!

23.12.2021 Klara Paul

Konstsamfundet, Stipendier

Är du journalist som jobbar på svenska i Finland – eller studerar du för att bli det? Då har du möjlighet att ansöka om de journaliststipendier som Konstsamfundet och Kulturfonden tillsammans utlyser i början av januari.

Som en nyhet år 2022 beviljar vi dessutom bidrag för finskspråkiga journalister som vill berätta om det svenska i Finland i finskspråkiga medier, och för nordiska journalister, recensenter och kritiker som skriver i nordiska medier om konst och kultur på svenska i Finland.

Vi beviljar stipendier för

Via länkarna ovan kan du läsa mera om de olika typerna av journaliststipendier.

Ansökan är öppen mellan den 1 och 31 januari 2022. År 2022 tar vi emot ansökningar om journaliststipendier, dock INTE studerandestipendier, också mellan den 1 och 30 september.

Journaliststipendierna beviljas i samarbete mellan Kulturfonden och Konstsamfundet, men du riktar din ansökan endast till Kulturfonden. Kulturfondens ledande ombudsman Åsa Juslin (asa.juslin(at)kulturfonden.fi) svarar på frågor om journaliststipendierna.

Läs också

14.03.2023

Fokus på hållbarhet i Söderlångviks nya skogsstrategi

09.03.2023

Det händer på Söderlångvik: ny logo och ny krögare

04.02.2023

Drömmer du om en residensplats? Ansök nu!

01.02.2023

Nu startar februariomgången!